admin.pgs@ebor.academy | 01904 554390
Ebor Academy Trust Logo

Multiplication and Division

We’ve been working hard on our written methods for multiplication and division this week. Can you blog some multiplication and division word problems for us to solve in class?

About the Author
  1. Caleb Reply

    A word problem:

    Jennifer went to the shop with £5. She bought 9 apples costing 15p each and 7 oranges costing 20p each. How much did she spend and how much change did she receive?

  2. Lydia Reply

    Bertha and her other 875 mates set off to Africa in groups of 6 from Oxfam. Though, how many goats were in each group?

    Extension
    For the next delivery to Africa, Oxfam took 986 groups with 9 goats in every group, but how many goats were there altogether?

    🙂

Leave a Reply

*